Komora hiperbaryczna

nowoczesna komora hiberbaryczna w Łodzi
Komora hiperbaryczna Łódź

Tlenoterapia hiperbaryczna polega na wejściu do specjalnego pomieszczenia, w którym oddycha się wysokim stężeniem tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia. Tlen w takich warunkach wielokrotnie efektywniej przenika do wszystkich tkanek. Tlenoterapia hiperbaryczna poprawia parametry krwi (hemoglobiny), dlatego jest najskuteczniejszą niefarmakologiczną terapią leczniczą. Serce w ciągu jednej minuty pompuje 5-6 litrów krwi, co daje obieg 7 tysięcy litrów dziennie. W każdej sekundzie tlenoterapii czerwone krwinki dostarczają wielokrotnie więcej życiodajnego tlenu w całym ciele. Pozytywne efekty zdrowotne zostały udokumentowane tysiącami publikacji naukowych. Ze względu na swój prosty i skuteczny mechanizm tlenoterapia jest doskonałym wyborem dla każdego, kto chce jak najdłużej cieszyć się pełnym dobrostanem fizycznym i młodym wyglądem. Dotlenione ciało manifestuje się energią do życia, wizualnym odmłodzeniem i poprawą pracy wszystkich komórek oraz tkanek. Tlenoterapia m.in. wspomaga układ sercowo-naczyniowy, poprawia wydolność organizmu, stymuluje układ immunologiczny, zwiększa stężenie komórek macierzystych w krwi i ma silne działanie przeciwnowotworowe. Profilaktyczne działanie przeciwnowotworowe zostało potwierdzone przez Europejskie Towarzystwo Onkologii na podstawie prac naukowych z lat 1960-2001

Rehabilitacja wzbogacona o tlenoterapię hiperbaryczną przebiega efektywniej i szybciej. Zwiększone stężenie tlenu uruchamia kaskady uśpionych mechanizmów regeneracyjnych. Terapia ta przyspiesza gojenie i zwiększa stężenie komórek macierzystych w krwi. Wzmaga odżywienie komórek i usprawnia ich metabolizm. Zwiększona podaż tlenu działa również zbawiennie na układ nerwowy. Mózg zużywa 20-25% tlenu, pomimo że stanowi 2% masy ciała. Lepsze odżywienie układu nerwowego wspiera zdolność twórczego myślenia, koncentrację, pamięć i percepcję. Ponadto poprawia samopoczucie i zwalcza chroniczne zmęczenie. Terapia ta jest wykorzystywana w Ameryce i Europie do leczenia wielu przewlekłych schorzeń. Tlenoterapia hiperbaryczna posiada ogromny potencjał w ochronie zdrowia. Sportowcy olimpijscy coraz częściej sięgają po regularne zabiegi w komorze hiperbarycznej. Komisja Etyczna Światowej Agencji Antydopingowej w 2006 r. miała wątpliwości, czy może dopuścić tak skuteczną metodę do użytku sportowcom. Ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu, ponieważ jest to metoda całkowicie naturalna i nie jest możliwe wykrycie we krwi jej stosowania.


Dlaczego warto skorzystać z tlenoterapii u nas?

Wieloosobowa elegancka komora w naszym centrum rehabilitacji stanowi alternatywę dla powszechnie używanych ciasnych tub. W środku zamontowany jest klimatyzator z regulacją temperatury powietrza. W komorze ciśnienie zwiększamy do 1.5 ATA (ciśnienia atmosferycznego). W większości komór w Polsce wykorzystywane jest ciśnienie 2-2.5ATA. W wyższym ciśnieniu częściej występują ciężkie efekty uboczne a terapia jest traumatyczna. W naszej komorze nie wykorzystujemy również powszechnie stosowanych masek tlenowych. Dla wygody naszych pacjentów w naszej komorze można korzystać z regulowanego nawiewu 96% stężeniem tlenu. W komorze nastomiast panuje 42% stężenie tlenu, dlatego pacjent ma dużo większą swobodę. Sesja w komorze będzie zwiększać efektywność rehabilitacji po zabiegach operacyjnych i urazach. Tlenoterapia przy 1.5ATA nie wymaga nadzoru lekarza. Nie mam przeciwwskazań medycznych do jej stosowania. Tlenoterapia w warunkach przez nas oferowanych jest atrakcyjniejsza i mniej inwazyjna. Jedyne z czym powinni liczyć się pacjenci, to zatykanie uszu podobne do odczuć przy lądowaniu samolotu. Wszelkie negatywne odczucia znikają po 2-3 sesjach.