Rwa kulszowa Łódź



rwa kulszowa leczenie łódź
Rwa kulszowa

Głównym objawem rwy kulszowej jest rwący ból promieniujący od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa do pośladka i nogi. Bólowi mogą towarzyszyć objawy neurologiczne takie jak zaburzenia czucia (mrowienie, drętwienie) i utrata siły mięśni kończyny dolnej.

Przyczyną rwy kulszowej jest uciśnięcie lub uszkodzenie nerwu kulszowego. Najczęściej korzeń nerwu kulszowego uciska zwyrodniały krążek międzykręgowy w okolicy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Krążki międzykręgowe łączą trzony kręgów kręgosłupa i amortyzują przeciążenia, na które jesteśmy codziennie narażeni. Krążki międzykręgowe jednak starzeją się i z czasem ich zdolność do amortyzacji spada. Na skutek urazu lub nagłego przeciążenia może dojść do uszkodzenia krążka, czego efektem jest dyskopatia czy przepuklina, a następnie ucisk na korzeń nerwu kulszowego.

Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest postawienie pisemnej diagnozy rwy kulszowej przez lekarza, ponieważ istnieją inne przyczyny ucisku nerwu kulszowego. Lekarz musi również wykluczyć bardzo rzadkie zmiany (zmiany zapalne, guzy), które również mogą naciskać na nerw. Ustalenie prawidłowej przyczyny objawów jest niezbędne do wybrania prawidłowego leczenia.

Leczenie rwy kulszowej Łódź

W wypadku ataku rwy kulszowej w pierwszej kolejności przez rozpoczęciem leczenia zachowawczego trzeba wyciszyć objawy i stan zapalny. W tym celu należy unikać przeciążeń, spędzając jak najwięcej czasu w pozycji leżącej przez 3-5 dni. Pomocne są również leki przeciwzapalne i przeciwbólowe w podawane doustnie lub w postaci maści czy żelu. W sytuacji ostrego bólu należy udać się na wizytę do neurochirurga, neurologa lub ortopedy w celu zaaplikowaniu leku w zastrzyku.

Co robić aby ból ustąpił i nie powrócił?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w leczeniu rwy kulszowej. Mięśnie kręgosłupa stabilizują i odciążają krążki międzykręgowe, dlatego odpowiednie ich wzmocnienie zapobiega nawrotom dolegliwości bólowych. W naszej klinice dysponujemy urządzeniami do pomiaru siły grup mięśni stabilizujących kręgosłup i dla każdego z Państwa tworzymy indywidualny program leczenia rwy kulszowej na zautomatyzowanym sprzęcie. Oprócz ćwiczeń fizjoterapeuci wykorzystują liczne zabiegi i techniki ręczne w celu poprawienia efektu terapeutycznego. Ważną rolę odgrywają również zabiegi fizjoterapeutyczne. Oprócz realizacji programu leczenia fizjoterapeuci uczą naszych pacjentów jak unikać niekorzystnych przeciążeń kręgosłupa i utrwalać efekt terapeutyczny ćwiczeniami w domu. W celu rozpoczęcia leczenia należy dostarczyć pisemną diagnozę rwy kulszowej.

    Wskazaniem do operacyjnego leczenia rwy kulszowej są:
  • Przewlekły ból nieustępujący po leczeniu zachowawczym,
  • ból oporny na leczenie lekami przeciwbólowymi,
  • niedowłady kończyny dolnej,
  • zatrzymanie moczu i powazne zaburzenia czucia na kończynie dolnej i w okolicach krocza,
  • niestabilne złamania kręgosłupa,
  • guzy i ropnie w okolicy kręgosłupa.
Zabieg operacyjny jest inwazyjną formą leczenia, a po jego wykonaniu nalezy rozpocząć rehabilitację.

Diagnostyka w naszej klinice


    Nasza klinika znajduje się w centrum miasta Łódź i udzielają w niej konsultacji lekarksiej:
  • ortopeda prof. dr hab. n. med. Jarosław Fabiś
  • neurochirurg prof. dr hab. n. med. Paweł Kolasa
  • neurochirurg dr n. med. Marek Grochal
  • neurochirurg dr n. med. Maciej Kolasa

Lekarze w FMC Centrum Medycznym mają do dyspozycji rezonans magnetyczny i aparat rentgenowski, dlatego cały proces diagnostyczny i leczniczy odbywa się w jednym miejscu. Adres FMC Centrum Medycznego: Łódź ul. Mikołaja Kopernika 48/50.